Na semináři zazní důležitost poskytování léčby postupným, systematickým a rozumným způsobem. V úvodu definujeme orofaciální myofunkční poruchy, uvedeme si hlavní příčiny jejich vzniku a seznámíme se se základní symptomatologií poruch v různých věkových kategoriích. Hlavní důraz bude kladen na osvojení si symptomatologie nejen v orofaciální oblasti, ale i v tělesném schématu. Zmíníme si často přehlížené překážky, které je potřeba řešit, aby se maximalizovala příležitost pro úspěšnou léčbu. Mezi tyto nejčastější překážky patří orální zlozvyky, orální restrikce a problémy s dýchacími cestami. Představíme si základní screeningové nástroje a vyzkoušíme si jejich použití v praxi. Účastníci teoreticko-praktického semináře budou vybaveni dovedností screenovat své pacienty vzhledem k problematice orofaciální myofunkční poruchy a budou schopni určit efektivní postup léčby ve spolupráci s dalšími odborníky.
Základy orofaciální myofunkční terapie stojí na aktivním cvičení pacienta. Toto aktivní cvičení může být však podpořeno myofunkčními pomůckami, které nám pomáhají doplnit aktivní cvičení o další prvek nebo pracují se svalstvem v orofaciální oblasti např. během spánku. Tyto pomůcky jsou vhodné zvláště u malých dětí, abychom zabránili rozvoji závažnější myofunkční poruchy nebo abychom tyto poruchy eliminovali v co nejranějším věku. Na semináři si představíme široké spektrum pomůcek, které lze použít jak k aktivnímu, tak pasivnímu tréningu. Zmíníme si jejich výhody a nevýhody, pro koho jsou dané pomůcky vhodné a jakým způsobem vybrat nejvhodnější pomůcku pro určitého pacienta. Účastník kurzu bude vybaven dovednostmi rozlišit jednotlivé myofunkční pomůcky a rozhodnout o dalším postupu léčby, spolupráci s dalšími odborníky a možností využití myofunkčních pomůcek v léčbě.
Orální restrikce nebo také orální frena (retní uzdičky, podjazyková uzdička a tvářové uzdičky) jsou krátké úseky tkáně, které mohou významným způsobem ovlivnit úspěšnost orofaciální myofunkční terapie. Seminář bude propojovat teorii s praxí. V rámci teoretické části si vymezíme problematiku orální restrikce ve vztahu k vývoji dítěte a dopadu na naše zdraví. Nastíníme si možné příčiny vzniku orální restrikce a typické symptomy pro jednotlivé věkové kategorie. Nedílnou součástí bude seznámení s možností diagnostiky jednotlivých restrikcí a sestavení léčebného plánu. Představíme možnosti jednotlivých operačních zákroků s jejich výhodami a nevýhodami. Blíže si představíme frenektomii pomocí laseru. Účastník semináře bude schopen identifikovat stav orální restrikce u svého pacienta. Na základě vyšetření by měl být účastník schopen sestavit léčebný postup. Z diagnostických informací bude schopen vyvodit platné závěry a nastavit spolupráci v časovém sledu s dalšími odborníky, kteří jsou nezbytnou součástí myofunkčního týmu.
Poruchy dechu ve spánku jsou definovány jako poruchy dechových cyklů charakterizované chrápáním, zvýšeným odporem horních cest dýchacích, prodlouženými a opakujícími se obstrukcemi dýchacích cest a/nebo přerušovanou kompletní obstrukcí dýchacích cest, které závažně narušující ventilaci, oxygenaci organismu a kvalitu spánku. Cílem semináře je seznámení se s problematikou rozvoje poruch dechu ve spánku a jejich etiologií. Zaměříme se na screening a proaktivní intervenci u pacientů trpícími poruchami dechu ve spánku. Klademe důraz na včasnou diagnózu a léčbu. Správná součinnost interdisciplinárního týmu je základním předpokladem pro úspěšnou terapii, kdy jsme schopni zdravý vývoj jedince a kvalitu jeho budoucího života pozitivně ovlivnit. Účastník semináře bude schopen provést screening poruch dechu ve spánku u svého pacienta. Na základě vyšetření by měl být účastník schopen sestavit terapeutický postup dechové reedukace a implementovat tyto postupy do své praxe.